Виконати SEO аналіз сайту самостійно потрібно тоді, коли Ви просуваєте ресурс у Топ видачі, виключно самотужки. Аудит – найперший і найважливіший етап у цьому процесі. Без попереднього дослідження сайту всі наступні дії будуть малокорисними.
- 1 крок SEO аналізу сайту самостійно – Перевірка файлу robots.txt
- 2 крок самостійного СЕО аналізу сайту – Sitemap.xml
- 3 крок – Швидкість завантаження
- 4 крок – Сторінки в індексі
- 5 крок – Непрацюючі посилання
- Як це зробити?
- 6 крок – Аналіз контенту
- Метатеги Title, Description, H1 – H3
- Унікальність матеріалу
- Регулярність публікацій контенту
- Наявність кнопок соціальних мереж
- Адаптивність сайту
- 7 крок – Аналіз потоку відвідувачів
- 8 крок – Аналіз зовнішніх посилань, що ведуть на сайт
1 крок SEO аналізу сайту самостійно – Перевірка файлу robots.txt
Починати самостійний SEO аналіз сайту необхідно з перевірки файлу robots.txt. Цей файл містить інформацію для пошукових систем, що саме їм дозволено індексувати, а що ні. Дуже часто вебмайстри на початковому етапі створення ресурсу та наповнення його контентом закривають доступ пошуковим системам до всіх директорій.
І після публікації вебсайту в інтернеті забувають скасувати встановлені заборони для індексації. В результаті ПС не сканують матеріал і він не враховується системами. І, як наслідок, не потрапляє у видачу. Якщо ви робите своєму сайту самостійно SEO аналіз, не забувайте за файл robots.txt.
Перечитавши безліч статей про seo, я для себе вибрав, на мій погляд, єдиний правильний варіант – довірити формування цього необхідного документу плагіну Yoast Seo. Це спеціалізований інструмент для оптимізації сайту й він самостійно створює файли robots.txt та htaccess.
Так що, єдине що треба обов’язково зробити – це встановити плагін Yoast Seo. У розділі «Інструменти» натиснути «Редактор файлів» та побачити сформовані документи. Робити редагування є можливість безпосередньо в тілі документа, та по завершенні натиснути кнопку «Зберегти зміни до…»

2 крок самостійного СЕО аналізу сайту – Sitemap.xml
Наступний етап у самостійному SEO аналізі сайту – наявність документа sitemap.xml. У ньому знаходяться списки всіх сторінок із матеріалами вебресурсу. Файл sitemap (карта) допомагає ПС зрозуміти структуру сайту та знаходити розміщені матеріали на сторінках. Цей файловий список спрощує пошукову роботу індексацію.
Створюється він автоматично за допомогою того ж самого плагіну Yoast Seo. Як то кажуть «Довірте справу професіоналу». А перевірити помилки в карті можливо в Google Search Console в розділі Файли Sitemap.
У віконці «Додайте файли Sitemap» після урла вашого сайту пропишіть sitemap_index.xml та натисніть кнопку Відправити. Google буде періодично оброблювати карту та вразі виявлення помилок буде відправляти вам повідомлення.

3 крок – Швидкість завантаження
Далі у процесі виявлення недоробок, коли ви робите SEO аналіз сайту самостійно, необхідно приділити особливу увагу швидкості завантаження сторінок. Цьому параметру ПС приділяють велику увагу, тому що цей показник впливає на зручності користувачів. А пошуковики просувають у Топ ті майданчики, які створюють відвідувачу максимум зручностей та комфорту.
Щоб прискорити свій сайт, достатньо встановити плагін кешування. Я використовую WP Super Cache. Він гнучко налаштовується та показує хороші результати. Перевірити швидкість завантаження можна на сервісі Google PageSpeed Insights. Там є рекомендації щодо усунення помилок швидкості завантаження при самостійному SEO аналізі сайту.
На швидкість завантаження сторінок впливає шаблон WordPress, який встановлено на сайті. Наполегливо рекомендую вам універсальний шаблон теми Wescle. Розробники попіклувались й створили найкращий, на сьогодення, максимально швидкий та оптимізований за всіма показниками шаблон для сайтів на Вордпресі.

4 крок – Сторінки в індексі
Перевірити кількість завантажених сторінок в індексі ПС. SEO аналіз сайту самостійно вимагає повного контролю за всіма технічними процесами Вашого ресурсу. Для початка треба дізнатися цю інформацію в Гуглі. Для цього вводимо site:ваш-домен.ua.
При аналізі сайту на кількість проіндексованих сторінок може виникнути поширена проблема – дуже багато дублів контенту. Найкращий варіант – встановити плагін Clearfy Pro. Він не тільки прибере всі непотрібні дублі, але так само зробить дуже багато корисного для Вашого сайту. Клацайте за посиланням, познайомтеся з функціоналом цього плагіна, зробіть БЕЗПЛАТНИЙ аудит на наявність помилок та купуйте його не роздумуючи. Або встановіть тему Wescle, в якій уже всі ці моменти враховані.

5 крок – Непрацюючі посилання
Перевірити наявність битих урлів. Це ті, які не працюють. Тобто не ведуть користувача за вказаною адресою. Присутність таких лінків негативно впливає на просування. І при самостійному SEO аналізі сайту необхідно виправляти такі помилки:
- міняти лінки на актуальні
- робити редирект (перенаправлення)
- видаляти їх взагалі
Таке чищення необхідно проводити регулярно із встановленою Вами періодичністю.
Як це зробити?
1. Використовуйте плагін Broken Link Checker. Встановити та перевіряти за розкладом. У налаштуваннях потрібно прописати Email, на який надходитимуть повідомлення, при виявленні битих посиланнь. Таке собі делегування (доручення) при виконанні SEO аналізу сайту.
Плагін можливо деактивувати (відключати), щоб він не давав навантаження на сервер, та активувати (включати) при черговій перевірці.

2. Якщо Ви не бажаєте використовувати плагіни, можете перевіряти непрацюючі посилання сторонніми сервісами. Один із них – brokenlinkcheck.com. Ресурс англомовний, але є браузерні перекладачі. Введіть домен у поле та натисніть кнопку перевірки “Find broken links”.

Безплатно аналізує до 300 сторінок. Усі помилкові посилання виводяться у таблиці. Щоб дізнатися де знаходиться битий лінк, достатньо натиснути на URL у першій колонці, як показано на скріншоті, і Вас перекине на сторінку з урлом, що не функціонує. Змінюєте його на працюючий або просто видаляєте.

Не забувайте, коли робите SEO аналіз сайту самостійно про виправлення битих посилань. Усі прописані адреси повинні вести й людей й ПС на вказане місце призначення. В іншому випадку ви втрачатимете трафік і вилітатимете з пошукової видачі.
6 крок – Аналіз контенту
Коли робите аналіз сайту та виявляєте недоробки, усуваючи їх, то важливо пам’ятати, що контент – це найголовніша частина на будь-якому майданчику. І весь розміщений матеріал, так само вимагає до себе пильної уваги та грамотної оптимізації.
Тому наступним пунктом у самостійному SEO аналізі сайту буде – аналітика всьго матеріалу. І починати її потрібно з метатегів.
Метатеги Title, Description, H1 – H3
- Title (Назва) повинен складатися з 50-55 знаків, основного ключа, мати цифри, дужки (це збільшує клікабельність на 68%), мати спонукаючий заклик. Кожне слово бажано прописувати з великої літери, щоб весь заголовок впадався в очі.
- Description – короткий, зрозумілий, точний смисловий опис публікації. Містить 2-3 пропозиції або 160-200 великих символів. Повинен мати не менше 2-3 ключових запитів: один на початку, решта рівномірно за текстом. Не можна повторювати текст Назви (title). Наявність унікальності та заклику до дії покращить СЕО оптимізацію.
- Заголовок H1 – єдиний тег на сторінці. Починається з основного ключового запиту та описує суть матеріалу. У наступному тексті рекомендується використовувати підзаголовки H2, H3.
Унікальність матеріалу
Враховуйте, коли робите SEO аналіз сайту, що вся інформація має бути унікальною. Бажано, щоб навіть графічне оформлення (картинки) було неповторне. Від унікальності контенту в першу чергу залежить просування у верхні рядки пошукового регістру.
Перевірити текст можна в онлайн-сервісах text.ru або advego.com. Там є всі рекомендації для оптимізації тексту до необхідних показників. Застовбити своє авторство на текст можна в Google Search Console, відправивши нове посилання на індексацію.

Регулярність публікацій контенту
Роблячи аналіз сайту, враховуйте, що статті повинні виходити на вашому ресурсі з періодичною сталістю: одна-дві публікації на тиждень. Причому весь матеріал повинен бути оптимізований відразу до появи на сторінці. Доопрацювання – це наступні дії.
Наявність кнопок соціальних мереж
Звертайте увагу, коли проводите SEO аудит свого сайту на наявність соціальних кнопок на сторінках та записах. Це дає користувачам можливість ділитися Вашим текстом у своїх акаунтах соціальних мереж. І це є добрим показником поведінкових факторів читачів і підвищує ваш рейтинг популярності для пошукових систем.
Встановити кнопки соціальних мереж, треба скориставшись послугами сайту usocial.pro/share. Щоб запобігти зайвого навантаження різними функціональними плагінами, поставте одну-єдину тему Wescle, та вирішить всі потреби за раз.
Промірковано й реалізований весь потрібний функціонал. Й навіть ще більше. Одностайно РЕКОМЕНДУЮ SEO налаштовану й оптимізовану тему Wescle. За бажанням, більш докладно про цей чудовий шаблон Багатосторінкового сайту, Односторінкового лендінгу та Інтернет магазину, ви можете переглянути за цим посиланням.
Адаптивність сайту
Не забувайте, що в нинішніх реаліях, більша частина користувачів заходять на сторінки з мобільних гаджетів. Тому, обов’язково, ваш вебсайт повинен бути адаптований під мобільні пристрої. Пошукові системи Google, навмисно занижують у рейтингу ті майданчики, які не мають мобільної версії.

7 крок – Аналіз потоку відвідувачів
Роблячи SEO аналіз сайту необхідно відслідковувати активність та динаміку трафіку: чи зростає потік відвідувачів чи ні, залишається на одному рівні чи падає, з яких джерел надходить, за якими ключами більше переходять, поведінка на сайті. І для того, щоб зрозуміти коливання трафіку, рекомендовано вивчити фактори, що впливають на цю амплітуду.
- Ключові запити – чи ефективні вони чи ні? Періодично необхідно проводити аналіз працездатності ключових запитів. Якщо ключі не виправдовують очікування, їх потрібно змінювати та просувати сторінку під актуальніші запити.
- Цільові дії. У метриці налаштуйте цілі, щоб відстежувати та аналізувати рух відвідувачів по сайту, і якщо виявлено часті та однотипні дії (наприклад, прокручування здійснюється до половини сторінки та людина йде), треба виправляти недоробки (наприклад, зменшити довжину сайту або більше розмістити кнопок із закликом) до дії).

8 крок – Аналіз зовнішніх посилань, що ведуть на сайт
У цьому випадку потрібно знайти та зробити відповіді на наступні запитання:
- скільки беклінків ведуть на ваш вебресурс
- які тематичні джерела посилаються на аналізований сайт
- чи релевантні вони вашій ніші
- у які анкори загорнуті урли
- природні лінки або куплені
Посилальна маса – один із найважливіших показників у СЕО оптимізації, тому ставитися до цього пункту при самостійному seo аналізі сайту треба дуже уважно та відповідально. Ретельно стежити за чистотою беклінків, які ведуть на ваш майданчик.
Доповнити знання по темі СЕО можливо прочитавши ще одну статтю за ПОСИЛАННЯМ. Отже, впровадивши SEO аналіз сайту самостійно, можна скласти ясну картину просування вебсайту в пошуковій видачі. Далі, зробити висновки і почати виправляти всі виявлені помилки та недоліки.
А якщо Ви не можете самі цим зайнятися, тоді замовте СЕО просування у нас. Ми гарантовано все зробимо сумлінно, якісно, відповідально та своєчасно і вам не потрібно буде робити SEO аналіз сайту самостійно, а потім працювати над усуненням усіх недоліків. Якщо Вас зацікавила наша пропозиція – клацніть по кнопці нижче та ознайомтеся з умовами співпраці. До зв’язку!
З повагою, Ян Збаразький